Podočnjaci su često prvi znak koji nam šalje organizam kada je reč o nekoj zdravstvenoj promeni. Podočnjaci anemičnih osoba su tamni, bubrežnih bolesnika natečeni, a onih sklonih alkoholu ljubičasti. Neki lekari smatraju da podočnjaci nisu samo estetski nego i zdravstveni problem i treba ih ukloniti ako pacijentu predstavljaju problem ili štete vidu.
Tamni podočnjaci ispod i oko očiju, kapci koju su nadraženi, osetljivi na dodir, crveni, natečeni ili im je koža toliko istanjena da ni uz negu najfinijim preparatima nikako ne mogu izgledati poželjno. Ovo je sve češći problem jednako zastupljen kod muškaraca i žena, no dame to više zabrinjava pa je na njihovom licu ova estetska i zdravstvena poteškoća manje vidljiva.
Nasleđe ili znak upozorenja?
Podočnjaci, uz to što se smatraju prvim ozbiljnijim znakom starenja, vrlo često su prvi signal koji nam organizam šalje i kojim nas upućuje na to da postoji neki problem ili disbalans. Boja podočnjaka može biti prvi pokazatelj neke ozbiljnije bolesti. Upravo zbog toga treba obratiti pažnju na njih i razlikovati ih po obliku, boji, zadebljanosti. Neke su od bolesti na koje će, među ostalim, uputiti i podočnjaci problemi su s bubrezima, ozbiljna anemija, posledice stresa, kardiovaskularnih bolesti, pušenja, pasivnog pušenja, prekomernog izlaganja suncu.
Neki ljudi imaju genetsku sklonost pa su od svojih roditelja ili dedova i baka nasledili sklonost tamnim i otečenim podočnjacima. Možda to nije dovoljno poznato, no odabir hrane i način na koji je jedete igraju veliku ulogu u nastanku podočnjaka koji se mogu zadržati i duže vreme nakon što ovaj problem dovedete u red. Napravimo razliku i podelimo podočnjake prema uzrocima nastanka pa ćete tako moći lakše prepoznati neke od simptoma, ako ste među onima koje muči ovaj problem.
Tamni ili natečeni?
Podočnjaci koji su natečeni najčešći su pokazatelj zaostajanja vode i stvaranja masnog tkiva u području oko očiju, a ako su tamni, reč je o povećanom prodoru krvi izvan krvne žile u tkivo gde se razgrađuje. Podočnjake razlikujemo prema pigmentaciji (intenzitetu zatamnjenja kože), jačini tamne boje, natečenosti, a tu su i podočnjaci kojima je uzrok spuštanje obraza zbog gubitka potkožnog masnog tkiva ili kombinacija svih ovih faktora. Ako vam se tamne kesice ispod očiju zadržavaju duže vreme, na primer nekoliko meseci, i pri tome se pretvaraju u obešene tamne kesice, krajnji je trenutak da pregledate krvnu sliku. Naime, anemija je jedan od češćih uzroka tamnih kesica ispod očiju, pogotovo ako ih prate glavobolje, umor, loša koncentracija, problemi u učenju kod dece, slabije pamćenje. Anemija ne znači nužno da ste smrtno bolesni već da uz gvožđe u krvi nedostaje i kiseonik, a gvožđe je njegov glavni “prevoznik” kroz krvni sistem do svih organa.
Proverite bubrege i jetru
Zbog svega toga koža na tom mestu postaje hiperpigmentisana, a kako je reč o prirodnoj udubini ispod oka, ona nalikuje tamnom kolobaru. Takvi podočnjaci upućuju na probleme u radu bubrega i zadržavanje viška tečnosti u organizmu. Konzumira li se alkohol u neprimerenim količinama, podočnjaci su ispupčeni i otečeni. Iako nemaju mnogo veze s podočnjacima, oko očiju se vrlo često javljaju i žuto-smeđe izbočine, nalik malim gnojnim prištićima. Reč je o ksantelazmama koje su posledica povišenog holesterola i hormonalnog poremećaja u organizmu. Mogu upućivati i na ozbiljne poremećaje u radu jetre i štitne žlezde. Oni koji su alergični na polen imaju problema s podočnjacima. Naime, kod njih je čest neurodermatitis zbog kojeg učestalo brišu i trljaju oči zbog oseta svraba, a to pridonosi razvoju pigmentacije i iritiranosti nežne kože kapaka. Treba ih tretirati blagim kremama i što manje dodirivati prstima i maramicama. Prvi je korak u borbi s podočnjacima dovođenje organizma u balans, dovoljno sna, izbegavanje pušenja, pa čak i pasivnog, pravilna ishrana bez nitrata i dodatnih soli, ljutog i začinjenog, umerene količine alkohola.
Nema starosne granice za zahvat
“Podočnjaci su ne samo estetski nego i zdravstveni problem i treba ih ukloniti ako pacijentu predstavljaju problem ili štete vidu. Korekcija kapaka, kada je reč o podočnjacima, nema pravila, a kriterijum je odabir samog pacijenta ili pacijentkinje, bez obzira na starosnu dob. Blefaroplastikom se uklanja višak kože i masno tkivo tako da se uđe kroz kapak i uklone tri masna jastučića ispod mišića te se zategne prema spoljnom delu oka uklanjajući višak kože. Operacija se preporučuje kod uznapredovalih podočnjaka s velikim viškom kože ili velikim prodorom masnog tkiva iz očne šupljine. Tamni podočnjaci bez kesica nisu dobra indikacija za hirurški zahvat, oni se tretiraju drugačije. Kod mlađih osoba, dakle onih u dobi do 40 godina koje imaju problema s kesicama, ulazi se najčešće kroz spojnicu oka bez spolja vidljivog reza te se smanjuju masni jastučići. Sve se operacije obavljaju pod lokalnom anestezijom kako bi se zadržao tonus oka i za pacijenta su posve bezopasne. Loše obavljene operacije skidanja masnih naslaga, kada se previše ‘otvori’ kapak pa dođe do dijagnoze ektropiona jer je previše vidljiv donji deo beonjače, problem je s kojim se često susrećemo i teško ga je korigovati jer je odrezano previše kože”, objasnio je dr. Miroslav Kinčl, specijalista plastične hirurgije.
Izvor: kucnilekar
0 komentari:
Objavi komentar