Da li se vaše dete često igra sa laptopom, tabletom ili smart telefonom?
Istraživanje pokazuje da izlagati malu decu tehnologijama zapravo šteti jer su izloženi kritičnim faktorima za razvoj, ponašanje i učenje. Šta još treba da nas zabrinjava?
Tablet utiče na rast mozga
Između rođenja i prvog rođendana, mozak se utrostruči u veličini i nastavlja ubrzano da se razvija dok ne napune 21 godinu. Ovo zahteva širok spektar stimulacije koje ne obuhvataju izlaganje pomenutim tehnologijama. U nekim slučajevima, ove tehnologije će izazvati kognitivna kašnjenja, oslabljeno učenje i povećanu impulsivnost.
Odlaže društveni razvoj
Mališani koji koriste stvari kao što je Ipod, često odlaže razvoj socijalne veštine za razgovor i akademska dostignuća.
Gojaznost
Jedno od četvoro kanadske dece i jedno od troje američke dece su gojazni. Ovi uređaji često čine da naša deca više žive neaktivni stil života. To je jednako gojenju.
Nedostatak sna
Takođe ne iznenađuje. Nije neuobičajeno da deca ostanu do kasno igrajući kompjuterske igre.
“Digitalna demencija.”
Brz medijski sadržaji doprinosi da pažnja bude u deficitu i smanjuje koncentraciju. Ovo je uzrokovano “odlivanjem znanja” neuronalnih puteva u frontalnom korteksu.
Povećan rizik od zavisnosti
Ove tehnologije često odvoje decu od roditelja. To je dokazano da kada je roditeljska vezanost odsutna, šanse za bolesti zavisnosti raste, posebno za onu tehnologiju koja im je dostupna.
Izlaganje radijaciji
SZO je klasifikovao mobilne telefone kao mogući kancerogen zbog zračenja koje emituju. U 2013, dr Entoni Miler iz Univerziteta u Torontu škole za javno zdravlje, preporučuje da na osnovu istraživanja, da izlaganje radio frekvencijama treba da bude reklasifikovana kao verovatno kancerogeno.
Naprezanje očiju
Trošenja previše vremena ispred ekrana može biti pritisak na oči bilo koga. Na decu posebno. Deca mogu razviti Computer Vision sindrom, što je vrsta naprezanja očiju. Ako vaša deca koristite ove tehnologije, ograničite ih na 30 minuta odjednom.
Webtribune.rs
0 komentari:
Objavi komentar