Psorijaza-hronično oboljenje kože!
Psorijaza predstavlja hronično kožno oboljenje koje nastaje akumuliranjem ćelija epidermisa na površini kože. Akumuliranje (nagomilavanje) tih ćelija na površini kože obrazuje crvenkasto zadebljanje sa debelim ljuspicama bijele boje. Ta zadebljana mesta mogu biti mala u obliku kružića, ili čak i veća. Izazivaju svrab, a u nekim slučajevima i bol.
Psorijaza se može javiti na bilo kom dijelu tijela, mada se najčešće javlja na koljenima, laktovima, zglobovima, rukama, nogama i u donjem dijelu leđa.
Faktori koji utiču na pojavu psorijaze mogu biti razni:
- loše funkcionisanje imunog sistema
- nasljedstvo
- infekcije na koži
- povrede na koži: posjekotine, ubodi insekata, ozbiljne opekotine
- stres
- loša ishrana
- hladno vreme
- pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola
- određeni ljekovi
Psorijaza nije zarazna bolest. Ne može se prenositi s osobe na osobu usljed kontakta sa dijelom tijela koje je pogođeno psorijazom. Iako postoje razne vrste tretmana i prirodnih ljekova za ublažavanje i kontrolisanje psorijaze, ovo zdravstveno stanje se ne može u potpunosti izlječiti. Postoje trenuci kada se stanje drastično poboljša, ali i trenuci kada se pogorša.
Psorijaza – liječenje prirodnim putem
Dijeta za psorijazu
Poboljšanje funkcija jetre je od ključnog značaja za psorijazu. Jetra je prirodni filter u organizmu koji naše tijelo pročišćava od toksina i drugih otrova. Najbolji način za jačanje jetre je zdrava ishrana.
U ishranu uključite namirnice bogate vlaknima: ovas, sirovo voće i povrće, mahunarke. Dva puta nedeljno jedite lososa i skušu, jer su bogat izvor masnih kiselina. Ukoliko ne jedete ribu, laneno seme i laneno ulje su takođe izvor bitnih masnih kiselina.
Pijte dosta tečnosti. Preporučuje se da pijete čašu vode na svaka 2h kako bi se organizam očistio od toksina i kao bi se smanjile moguće upale.
Izbegavajte hranu prženu u ulju, brzu hranu, proizvode sa rafinisanim šećerom. Gluten i citrusno voće kod nekih osoba mogu dovesti do pojave psorijaze.
Aloja za ublažavanje psorijaze
Aloja ima osvežavajuće i antiupalno dejstvo koje vam može olakšati psorijazu. Sok od aloje možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. Takođe, aloja gelom možete direktno mazati dijelove tijela na kojima se pojavila psorijaza.
Ulje avokada
Ulje avokada je jako zdravo za kožu jer obezbeđuje potrebnu hidriranost. Iako psorijaza predstavlja mnogo teži problem od pretjerano suhe kože, održavanje vlažnosti kože može ublažiti i sprečiti pojavu psorijaze.
Soda bikarbona
Mnoge osobe koriste sodu bikarbonu za ublažavanje svraba na mestima gde se javila psorijaza. U 3l vode sipajte 1 šoljicu sode bikarbone. Dobro promućkajte, zatim tom vodom natopite gazu (ili pamučnu pelenu, ili vatu) i obložite željeno mesto.
Obloge od jabukovog sirćeta
Pripremite rastvor od ¼ šolje jabukovog sirćeta i ¾ šolje tople vode. Rastvorom natopite vatu i stavite na područje zahvaćeno psorijazom. Oblogu držite od 30sec do 1min. Proces ponovite nekoliko puta na dan, ukoliko je potrebno.
Plastična (pvc) folija
Plastičnu foliju koju koristite u kuhinji premažite nekom hidratantnom kremom i uvijte oko dela tijela gde je psorijaza. Ostavite tako da stoji cijele noći, pa ujutru skinite i operite.
Kod mnogih osoba primjetilo se poboljšanje stanja psorijaze nakon unošenja vitamina D. Vitamin D se stvara prilikom sunčanja. Međutim, osobe koje boluju od psorijaze ne bi trebalo puno vremena da provode na suncu, jer bi to moglo da pogorša stanje psorijaze. Najbolje je da se sa vašim ljekarom konsultujete kako bi vam preporučio dozu vitamina D.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje može pomoći osobama kod kojih se psorijaza pojavila na koži glave. Toplo maslinovo ulje nanesite na kožu glave, zatim glavu umotajte u peškir i držite tako nekoliko sati. Kada ljuspice omekšaju možete lagano, kružnim pokretima, očešljati kosu. Nemojte na silu da odstranjujete bijele ljuspice, jer tako možete još više oštetiti kožu i izazvati infekcije.
Hladne obloge
Hladne obloge koristite za kožu glave, u situacijama kada ne možete da izdržite svrab.
Šamponi na bazi katrana
Katran usporava rast ćelija, tako da se tradicionalni šamponi na bazi katrana preporučuju za psorijazu na koži glave, kako bi se psorijaza držala pod kontrolom. Ovi šamponi se mogu nabaviti u apotekama.
Bundeva
U narodu dobro poznat lek za psorijazu je bundeva. Jedite bundevu svakodnevno.
Dodatne preporuke
- Prilikom tuširanja koristite mlaku vodu i prirodne sapune na bazi ulja. Ako se kupate u kadi, u vodu možete dodati aromatičnu so ili gorku so.
- Svakog dana kožu mažite hidratantnim kremama. Umjesto krema mogu vam poslužiti vazelin ili biljni maslac.
procitajtevise.com
0 komentari:
Objavi komentar